Bukiety pogrzebowe – florystyka funeralna

1 marca 2022 0 Comments

Ceremonia pogrzebowa ma bardzo długą tradycję –można powiedzieć, że tak odległą jak sama ludzkość. Sposób przeprowadzanie ceremonii i chowania nieboszczyka różni się  w poszczególnych kulturach. W Polsce trudno ujrzeć sobie ostatnie pożegnanie członka rodziny bez licznych, pięknych wieńców pogrzebowych. Prawia każda pracownia florystyczna, zwłaszcza znajdująca się niedaleko cmentarza, w swojej ofercie ma wykonanie bukietów pogrzebowych. Rośliny podczas pogrzebu uosabiają ulotność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą być również wyjątkowym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Prwaie każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są typy i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? Gdzie zamowić wieńce pogrzebowe szczecin?

Jakie kwiaty będą odpowiednie na pogrzeb?

Z pewnością nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do przyozdobienia grobu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożegnać bliską osobę jego ulubionymi kwiatami, jeśli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszej kulturze jest pare odmian kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to kwiaty najczęściej używane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Odznaczają się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, oraz goździki. Kwiaty te występują w różnych wersjach kolorystycznych, przez co są chętnie wykorzystywane przez florystów. Pomimo tego najchętniej używane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone i fioletowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku symbolika tych kolorów. Biały i kremowy symbolizują spokój, fioletowy z kolei kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do nieboszczyka.

Kwiaty na pogrzeb i na grób – rodzaje florystyki funeralnej

Florystyka pogrzebowa dzieli się na dwa główne typy. Zalicza się do nich florystyka związaną z pogrzebem, a także florystyka nagrobna. Produkty florystyczne jakie należy tutaj wyróżnić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, oraz wiele innych. Wszystko zależne jest od upodobań osoby zamawiającej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała ze zmarłym, czy osobiste preferencje. Na pogrzeby zazwyczaj zamawiane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, głównie kupowaną przez najbliższych czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i zarezerwowana jest dla dalszej rodziny lub koleżanek i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym wybierają najczęściej zwykłe bukiety, ewentualnie pojedyncze kwiaty. Na pewno dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależy od od możliwości finansowych osoby zamawiającej, oraz jej prywatnych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można znaleźć w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W dużych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo urozmaicony. 

Techniki florystyki pogrzebowej

Technik florystycznych jest niezwykle dużo. Trzeba pamiętać, że florystyka pogrzebowa nieco różni się od reszty. Z pewnością każda kwiaciarnia może posiadać własne techniki florystyczne. Jednakże te najbardziej popularne i najlepsze to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne oraz równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dodawane są po kolei, układana pod odpowiednim kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe to układanie kwiatów jeden obok drugiego, inaczej mówiąc równolegle. Aby całość była stabilna wykorzystuje się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często wykorzystywana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Pozwala ono na ukształtowanie łodyg, a mimo to one się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest też pistolet na gorący klej, który umożliwia uniknąć nawijania na druty.