Dzieci a spływ kajakowy czy to bezpieczne?!

3 marca 2022 0 Comments

Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się ogromną popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń to nie tylko przygoda ale także idealną formą sportu i szansą czasu spędzonego z rodziną. W sytuacji, gdy masz zaplanowaną kajaki z dziećmi sprawdź ten tekst , aby poznać kilka cennych tipów.

Jaki wiek jest odpowiedni na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z maluchem do lat trzech niestety nie jest dobrym pomysłem ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą przykładowo:

 • problemy z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla tak małych dzieci
 • dzieci do trzeciego roku życia mogą czuć się niekomfortowo zarówno w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy jego dziecko ma alergię na użądlenia owadów, które zdarzają się często na kajakach
 • zbyt duże zaabsorbowanie maluchem przez dorosłych. 

Kajaki z dziećmi w wieku przedszkolnym – można zaczynać?

Najfajniejszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków może być odwiedzona to wiek przedszkolny u dziecka. To jest ten czas, kiedy warto spróbować rodzinne kajaki. Taki spływ można zorganizować w wielu miastach jednym z nich jest Krutyń. Warto nadmienić iż z reguły spływ po rzece jest ciekawszy aniżeli spływ po jeziorze, bo ciągle zmieniają się widoki. 

Spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym – coraz lepsza rozrywka??

Wyjazd na spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym może trwać nawet parę dni. Jest to świetna alternatywa na wakacje w ojczyźnie, gdyż przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, kajaki nie powodują marudzenia u dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to i tak będzie zadowolone taką wycieczką.
Nie zapominaj, że dzieci w wieku szkolnym to już nie maluch, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku wymaga ciekawych atrakcji, wyzwań oraz adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najprostszej trasy – wybierz taką która jest dostosowana do waszych predyspozycji, 
 • dla starszych dzieci którzy pływają pod okiem doświadczonych kajakarzy zabrać kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakach a trasa spływu – na co zwracać uwagę?

Trasa kajaków przede wszystkim ma być dopasowana do w Twoich umiejętności. Nie zapominaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości metra będzie sięgać do pępka, za to dla Twojego dziecka może sięgać do szyi.

Co należy wziąć pod uwagę, oceniając problemy na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze zasady spływów z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Miej w pamięci, że na spływie kajakowym z udziałem dzieci nigdy nie powinno się mieć pod opieką większej ilości maluchów, niż taka której, realnie będziemy w stanie zapewnić opiekę podczas ewentualnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

Jest to zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie wiesz, w jakim czasie będziesz potrzebował pomocy, także cały czas powinien być ktoś tuż obok Ciebie. Ponadto w każdej grupie musi być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na kajakach. 

Wyposaż siebie i swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

To z pewnością najważniejsza zasada podczas kajaków, z dziećmi, jak i bez nich. Niemniej jednak na kajakach z maluchami niezbędne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.