Najpopularniejsza atrakcja na Mazurach – spływ kajakowy Krutynią

14 listopada 2021 0 Comments

Obecnie spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Wybierają się na nie grupy znajomych, rodziny z dziećmi, ale też starsze osoby. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe i takie, które trwają 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Z powodu zróżnicowania rzek w naszym kraju każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Teraz zajmiemy się przedstawieniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co warto mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, co powoduje, że jest ona niesamowicie popularna i jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską a także Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego przepływa przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i obecnie stała się bardzo popularnym miejscem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal w ogóle starorzeczy. Od dawna płynie w dokładnie tym samym miejscu. Co też interesujące, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a z tego powodu jest zdecydowanie głębsza niż pozostałe rzeki w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość nawet 7 metrów. W tej samej rzece będą również miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za jeden z najładniejszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest niesamowicie ciekawy i różnorodny. Spływając Krutynią przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, w tym 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można ujrzeć podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika lub orła przedniego. Często widziane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki ujrzeć można dęby i robiące wrażenie sosny. Szlak wiedzie przez kilkanaście niedużych jeziorek połączonych niedługimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w różnych miejscach, ale jego start znajduje się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak dopłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią nie jest najtrudniejszy. Powinni odnaleźć się na nim kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt nie jest rwący, a aż 60 km szlaku jest po jeziorach. Spływ kajakowy Krutynią można bez problemu polecić dla dzieci i młodzieży. Niesamowita fauna oraz flora, którą ujrzymy płynąc rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore ilości ludzi. Ponieważ zobaczyć można dużą ilość miejsc do wypożyczenia kajaków obok rzeki, to szlak jest idealny dla dużych wycieczek, ale też dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć jedynie fragment, ale można też pokonać go podczas kilkudniowej wycieczki na Mazury, albo nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście kilometrów rozlokowane są stanice wodne, w których można:

  • zostawić kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z baru, lub rozpalić ognisko,
  • skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną przygodą bez względu na wiek i wcale nie musi trwać jeden dzień.