Podróż nad polskie morze – kamper czy przyczepa?

10 września 2021 0 Comments

Różnica między przyczepą campingową a kamperem

Kamper jest całkowitym pojazdem. Jego wygląd przypomina minimalnie ciężarówkę, posiada kabinę kierowcy i pomieszczenie do spania, łazienkę i kuchnię. Jest to środek transportu stworzony specjalnie dla turystyki, daje ogromną mobilność i jest bardzo funkcjonalny dla kierującego, który nie musi się martwić, że holuje coś za sobą. Zabiera również dużo mniej przestrzeni od przyczepy. Do prowadzenia dużego odsetka kamperów wystarczające jest standardowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika i kabiny kierowcy – konieczne jest holowanie jej aby ją przemieścić w docelowe miejsce. Zaletą przyczepy jest to, że da się ją umiejscowić w jednej lokalizacji na dłuższy czas, a ciekawe miejsca w okolicy zwiedzać samochodem. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie samochody dadzą radę ciągnąć przyczepę campingową – musi posiadać właściwe wartości i hak.

Wszystko na temat wynajmu przyczep campingowych i kamperów

Kupno kampera lub przyczepy campingowej może uchodzić za duży wydatek, w szczególności jeżeli planujemy podróżować nim raz w roku. W takiej sytuacji korzystna może być wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. Podczas wynajmu przyczepy wypożyczający dostaje przyczepę, która jest stuprocentowo uszykowana do podróży. Nie trzeba samemu martwić się o podkłady wodoodporne na materacach albo butle gazowe. W środku lata wynajem przyczepy możliwy jest na co najmniej 7 dni.

Aby wynająć kampera lub przyczepę z wypożyczalni, trzeba wydrukować i podpisać umowę wynajmu przyczepy. W wypożyczalni kamperów Legion w Gdańsku trzeba dodatkowo zadeklarować ile ludzi będzie nią podróżowało i mniej więcej trasy wypoczynku. Możecie zostać poproszeni o zostawienie kaucji zwrotnej, która będzie zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia albo zabrudzenia przyczepy oraz kampera.

Parkowanie kampera i przyczepy campingowej w Gdańsku

Bardzo popularne jest lokowanie kamperów i przyczep na kempingach, gdzie za dopłatą można podłączyć media. W Gdańsku można znaleźć jednak parę miejscówek, gdzie można postawić przyczepę campingową albo kampera i będą to zwyczajne parkingi, a nie kempingi. Jako przykład tego typu lokalizacji jest parking w Brzeźnie, tuż obok plaży. Nie ma tam możliwości podłączenia wody ani prądu, jednak jest to pewna alternatywa dla pól namiotowych. Kolejnym takim miejscem jest parking na Westerplatte, który też jest tuż obok plaży. 

Dla turystów, dla których nie jest istotna odległość do plaży nad morzem, może spodobać się parking obok jeziora Jasień. Jest w pięknej lokalizacji, przy lesie i ze sporą ilością ścieżek rowerowych.