Reguły wypożyczania kamperów

6 kwietnia 2022 0 Comments

Wakacyjny wyjazd kamperem dostarcza uczucie swobody oraz gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Chociaż samochód kempingowy nie zapewnia aż tak ekskluzywnych możliwości jak pokoje albo apartamenty w niezłym hotelu, a dodatkowo wymaga wielokrotnie wielu wyrzeczeń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą samochodów kempingowych stały się względnie nieduże rozmiary oraz całkowita mobilność. Niekiedy jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brak ograniczeń dla tego typu pojazdów. Ograniczenia wjazdu, utrudniony sezonowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła prądu, a w starszych modelach trzeba się borykać z niedostatkiem niektórych ulepszeń, m.in. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku niezwykle błyskawicznie, wybór pojazdów jest niezwykle duży, a reguły towarzyszące wypożyczeniu bardzo podobne. Aktualnie wyszukanie firmy świadczącej możliwość najmu kamperów nie stwarza większego problemu. Oferty widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy że wpiszemy sekwencję wypożyczalnia kamperów Gdynia” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła przynajmniej kilkanaście rezultatów w dokładnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów bardzo oczekiwana opcja, gdyż kampera musimy skądś zabrać, a żaden człowiek nie ma ochoty jechać setki kilometrów z walizkami, które następnie trzeba przeładować. Znaczna część firm oferuje usługę dostarczenia wypożyczonego kampera pod nasze drzwi, ale jest to usługa płatna i to niemało. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie natomiast możliwość pozostawienia własnego pojazdu na okres wynajmu kampera na ich postoju, często pilnowanym oraz zazwyczaj bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Zanim zabierzemy się do przeszukiwania propozycji konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wypożyczającego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w warunkach najmu zamieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Wiele firm dodatkowo umieszcza informację o minimalnym okresie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w znaczącej ilości przypadków jesteśmy w stanie nim poruszać się, posiadając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż samochód osobowy. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, podczas prowadzenia którego trzeba mieć oczy szeroko otwarte i świetnie przewidywać to, co może przytrafić się na drodze. Trzeba pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości czy szerokości możemy się przyzwyczaić, tak wysokość może nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem jest miejsce naszej podróży. Jeśli mamy ochotę pojechać do Chorwacji, Włoch albo Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać kłopotu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów wynajmu kamperów posiada adnotację o odmowie wyjazdu do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdują się też dodatkowe adnotacje o braku zgody wjazdu na tereny objęte aktywnością wojenną oraz zamieszkami. Sporo przedsiębiorstw precyzuje konkretne lokalizacje, w które możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na podróż mogą przebierać wśród wielu ofert oraz podejmować decyzję stosownie do swoich wymagań oraz upodobań. Niezwykle istotne jest, aby na wymarzone wakacje wyruszyć kamperem który spełnia preferencje oraz dopasowanym do wymogów. Wyjątkowo ważne jest dobranie właściwego kampera do wybranego sposobu przemieszczania się a także kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest jednakowo istotny. Niektóre dostępne kampery są kompletnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Trafiają się również tacy wynajmujący, którzy stosują podejrzane procedury wobec klientów, podwyższając koszty usuwania awarii. Toteż należy każdą wypożyczalnię porządnie zweryfikować, analizując zdanie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów oraz wzory umów najmu.